Dlouhé roky jsme si doma říkali, že by bylo fajn mít betlém. Před pár lety jsme na trzích viděli jeden krásný, dřevěný. Chvíli jsme váhali a než jsme se ke stánku vrátili, už byl prodaný. Vizitku na tvůrce jsme ztratili. Od té doby jsme koukali a nic dle našich představ nenašli.

No a tenhle rok si jeden tvoříme a třeba inspiruju i vás, jestli doma taky žádný nemáte.

Základem toho našeho betlému je adventní betlém z dílny Ateliér v lese. Jeho kouzlo je v tom, že si ho koupíte jako pdf, vytisknete a pak každý den necháte děti vystřihnout tu kterou postavičku. Krom postavy máte na papíru i básničku.   Samozřejmě pokud máte talent, čas a chuť na malování, postavičky si můžete s dětmi namalovat sami. U mě by to byla tragikomická snaha…;)

Nevím, jak to je u vás, ale když doma něco vyrábíme, je to fajn, ale pak se všechny ty vystřihovánky všude válí, je nám líto je vyhodit, ale kam je dát taky nevíme. A protože jsem nechtěla, aby se tohle přihodilo i těmto postavičkám, tak jsem jim vyrobila vlastní chlíveček. No a to je přesně to, co vám tu chci teď ukázat – třeba to bude zábava i pro vaše dlouhé zimní večery.

Co bude potřeba:

zeleninová překližková přepravka (Já ji mám z místní večerky, kde se jí rádi zbavili zdarma.)

papír na „záda“ přepravky (u mě recyklovaný obalový papír z květin a postříkaný zlatým sprejem, ať to má punc středověkých svatých výjevů ;))

ještě pár pruhů překližky do přední části pro prodloužení prostoru – přeci jen – 24 postaviček je 24 postaviček (stačí vzít z večerky ještě další přepravku a tu rozebrat)

florex – to je taková ta zelená hmota, do které se zapíchávají květiny, v hobbymarketech běžně k dostání. Když ho nemáte, nebo nechcete shánět, můžete nahradit třeba polystyrénem, nebo takovými těmi výplňovými „hranolkami“ do krabic. Do hmoty budeme totiž zapichovat postavičky.

mech a přírodniny, které vaše děti tajně i netajně natahaly za poslední roky po kapsách z výletů domů (např. listy, větvičky, kamínky, trávy, žaludy,…) – u mě je to jednodušší – já to tahám s nimi a mám toho plnou dílnu….

špejle nebo párátka – ty nalepíme na spodek vystřižených postaviček, ať je pak můžeme do florexu zapíchnout

A jak jsem betlém tedy dělala a jak vypadá?

  1. Nejdříve jsem dala svorkami dohromady přepravku a překližky, aby vznikl pěkný prostorný chlíveček. Svorkami jsem upevnila i zadní zlatý papír. Florex je přichycen lepidlem z tavné pistole.
adventní kalendář

Základem pro betlém je zeleninová přepravka

2. Pak jsem přidala dva druhy mechů. Mech v přírodě je chráněný, takže určitě nepleňte lesy! Ty moje jsou koupené. Místo něj můžete použít třeba i výplňový materiál z krabic, zmačkaný papír, piliny, kůru,… Postavičky budeme zapichovat do florexu, bochánků mechu a až se bude počet obyvatel rozrůstat, budeme postupně dolepovat menší kostky florexu a ty schováme pod mech. Zatím jsem další kostky florexu neumisťovala, aby měly děti volnost, kam kterou postavu postaví. A protože jsem v dílně našla modrého, keramického anděla, šupla jsem ho pěkně na to zlaté nebe.

adventní kalendář

Na zem umístíme mech a přírodniny.

3. Na vystřižené postavičky z adventního kalendáře jsme připevnili špejli, abychom je mohli upevnit dovnitř. Když najdete ve své domácnosti ještě další vhodné členy betlémské posádky, tak se je nebojte přidat. K nám přibyl třeba papírový pes, který je z jiné hry a už má jen dvě nohy, ale proč by se taky nemohl jít mrknout na Ježíška! Jsem zvědavá, co vše do Vánoc ještě přibyde nad plán k jesličkám.

adventní kalendář

Postavičky do betléma necháme děti vystřihnout a nalepit párátko nebo špejli.

4. Po první týdnu je v betlému už svatá rodina a přicházejí první hosté! Ke každé postavě je na papíru i básnička. Nejdřív jsem si říkala, že bychom se je mohli učit nazpaměť, ale tahle pedagogická ambice vzala brzy za své…

adventní kalendář

Součástí každé postavičky je i básnička.

5. Kromě postaviček jsme doaranžovali i ty zmíněné poklady z procházek – kameny, větvičky, ořechny,…. Plánuju ještě doplnit jemná NEBLIKAVÁ světýlka. Zatím jsme zkoušeli malou čelovku se třemi módy svícení a hned mi bylo vysvětleno, co který znamená: stálé světlo – betlémská hvězda, blikavé světlo – Herodes se blíží, ještě rychleji blikající světlo – policejní razie…Ještě že čelovka nemá sirénu.

adventní kalendář

Nasvícení betlému vytvoří tu správnou „signální“ atmosféru.

Tak co, zkusíte si vyrobit taky svůj betlém? Nebo už nějaký máte? A můžu ho vidět?

Krásný advent, přátelé!