Jarní květiny jsou úžasná věc. Narcisy, tulipány, hyacinty, pryskyřníky,… Bylo by škoda si je nedonést i domů do vázy. Jak je udržet co nejdéle fit?

jarní květiny ve váze

Jarní květiny ve váze – mix

Přečtěte si následujících pár tipů.

A začínáme tulipánem:
Jarní květiny ve váze - tulipány

Jarní květiny ve váze – tulipány

🌷Tulipány kupujte v době, kdy mají sezónu. Tedy ty dovozové od prosince až do dubna – května. České tulipány pak seženete podle aktuálního počasí, ale cca od března do května. České rychlené mohou být k mání už na Valentýna.
🌷Že jsou tulipány čerstvé a dostatečně napité, poznáte podle toho, že vám stonky o sebe vržou, když je společně promnete v ruce.
🌷Možná to bude překvapení, ale tyhle cibuloviny vydrží i docela dlouho bez vody. Převozu se tedy bát nemusíte. Sice nasuchu svěsí hlavy a skřípat o sebe nebudou, ale stačí, když jim po převozu zas nachystáte vázu, seříznete stonky a necháte napít. Doženou to.
🌷Nezapomínejte na to, že tulipány jsou jarní květiny. Pokud bude v dubnu nebo květinu letní vedro, tulipány budou rozkvétat a vadnout před očima. V takové dny bych byla s použitím a převozem opatrná.
🌷Počítejte s tím, že i tulipány ve váze dál rostou a natahují stonek. Proto se nemusíte vůbec bát stonky vždy dobře seříznout. Ideálně – jako u většiny květin – ostrým nožem.
🌷 Do vázy používejte studenou , klidně až ledovou vodu. Můžete přidat i led. Je lepší vody nedávat moc (5-7 cm stačí), ať stonky květin neměknou.

Jak na narcisy?

Jarní květiny ve váze - narcisy

Jarní květiny ve váze – narcisy

 

🌼Víte, že se narcisy převážejí na sucho? Jako všechny cibuloviny vydrží docela dlouho bez vody. Sice zavadnou, ale jakmile je dáte opět do vody, krásně se napijí.
🌼 Jako každou květinu je i narcis před vložením do vody seříznout. Zde ale velké pozor! Narcisy vypouštějí po řezu sliz, kterým otravují vodu. Proto se často dočtete, že není dobré je kombinovat s jinými květy.
🌼 Tak co s tím? Po řezu je ještě chvíli nechte na suchu, aby se odskliznily. Teprve pak květy dejte do vody.
🌼 Chcete, aby vydržely co nejdéle? Pak je držte v chladném prostředí.
🌼Vody do vázy nedávejte mnoho. Ideální je ledová voda. Můžete přihodit i kostky ledu.
🌼Kombinujte je s větvičkami a jaro je doma!

Tulipány a narcisy jsou asi nejznámější jarní květiny. I u těch ostatních cibulovin platí to samé, co bylo psáno nahoře. Tedy že cibuloviny milují studenou vodu. Vody do vázy nikdy nedávejte moc, ať se stonky vodou moc neničí. Je lepší vodu raději častěji měnit, než jí dávat moc.
Tak ať vám květiny dělají co nejdéle radost!