Podzim je na přírodní materiál nejbohatší. Je to taky doba, kdy můžete střádat přírodniny na ten nejkrásnější podzimní věnec na dveře a při tom už rovnou myslet na svůj adventní věnec a klidně veškeré vánoční dekorace. Tak vyrazte ven co nejdříve, než vše pohltí mráz. Pak už je totiž kvalita materiálu výrazně snížená.

Podzimní věnec přírodní

Podzimní věnec přírodní s plody a barevným listím.

Pokud jsme tedy nelenili, máme materiál pod střechou a teď jde o to, co s ním dál. Rozhodně budeme tvořit věnce – ty prostě k podzimu patří!

Přírodní věnec v zelené

Po materiálu se můžete rozhlédnout ve svém okolí. Jestli půjdete do zářivých nebo tlumených barev podzimu je jen na vás.

Já jsem se rozhodla vám tu představit několik možností, ze kterých si můžete vyrobit korpus věnce – tedy jeho základ. Podle toho, jak bude sám o sobě dekorativní, se pak můžete rozhodnout, jestli necháte kus základu vykukovat, nebo ho celý nazdobíte zelení.

Přírodní věnec s hortenzií

Zde vidíte asymetrické zdobení vrbového korpusu.

Nejznámější variantou korpusů jsou kupované věnce z polystyrénu nebo ze slámy. Obě varianty jsou běžně dostupné v květinářstvích, nebo hobby marketech. Ty polystyrénové osobně používám velmi málo – zaprvé je to sám o sobě umělý materiál, zadruhé se příliš nekamarádí s tavnou pistolí. Dekorace z něj často odpadávají a teplota lepidla polystyrén navíc deformuje. Slaměný korpus je klasika, která nezklame. Pokud ho ale nemáte po ruce, nebo chcete vytvořit věneček jemnější, musíte sáhnout po jiné variantě.

Trvanlivý věnec přírodní

Jemnější věnce je dobré navázat na subtilní korpus – zde je použit pouze vázací drát.

Jemné věnečky můžete navázat na kruh z vázacího drátu, který si hravě vytvoříte, a jeho cena bude minimální. Oblíbené je poslední léta také použití kovové nebo dřevěné obruče, jako základu pro věnec. Často i jako svatební výzdoba. V novém roce chystám kurz vazby věnce na tyto základy. Tam si řekneme víc.

Když ale nechcete nic nakupovat, nebo jste prostě někde daleko od civilizace a obchodů, stejně máte skvělou možnost věnec vyrobit z proutí – stačí vám na to totiž větve šikovných keřů a stromů. Jaké vybírat? Vždy pracujte s materiálem, který je čerstvý, aby byl pružný a v ruce se vám nelámal. Jakmile ho zčerstva navážete do požadovaného tvaru, vydrží vám pak už roky! Ideální je použití kroucené vrby, kde korpus hravě zvládnete proplétat i bez drátu. Dobře se pracuje i s břízou. Zjara při sestřihu keřů můžete věncovat s pomocí tavolníku, dřevitých bylinek, břečťanu. Mým favoritem se staly šlahouny beztrnné ostružiny, které jsou pevné, ale pružné zároveň. Všechny tyto přírodní materiály při květinových kurzech používáme a učíme se s nimi pracovat.

vrbový korpus

Vrbový korpus vypadá efektně i sám o sobě. Jak ho uděláte tlustý, je jen na vás.

Doporučuji – zkoušejte a testujte. Možná se brzy dostanete do podobné fáze jako já, kdy vám při úklidu zahrady bude líto vyhodit cokoliv. Ve všem prostě uvidíte úžasný základ věnce ať už na dveře nebo jako adventní. Chcete omrknout, jaké věnce takhle vznikají v mé dílně? Najdete je v eshopu a v sezónních dekoracích.

Přeji mnoho povedených přírodních dekorací a budu ráda, pokud se podělíte i vy o své korpusové favority. No, a pokud vám jde z mých tipů hlava kolem, přijďte na některý z vypsaných květinových kurzů a společně si všechny vychytávky vyzkoušíme a zažijeme.

Věncům zdar!

Zdravím z Rozkvetlé dílny.

Jana Čechová