Jak vybrat květinu

A co vlastně hraje při výběru svatební kytice důležitou roli? Následující řádky Vám to prozradí.

1. Postava nevěsty

Pro velkou a statnou nevěstu je dobré vybírat mohutnější kytice s velkými květy. Často hezky vyzní splývavé kytice. Naopak drobnější a hubenější nevěsty by měly volit jemná kvítka a celá vazba by neměla působit příliš mohutně.

2. Svatební šaty

Šaty jsou pro výběr kytice opět velmi důležité, proto je dobré nad kyticí přemýšlet až v momentu, kdy máte jasno, jaké šaty si ve svůj svatební den oblečete. Pokud budete volit šaty krátké, není dobré volit kytici ve tvaru vodopádu, přesahovat šaty by kytice neměla nikdy. K šatům z pevného materiálu je dobré volit pevnou, kompaktní vazbu. Pokud jsou Vaše šaty naopak z látky rozevláté, souzní s nimi kytice lehká a střapatá. Vzory, tvary a barvy na látce se mohou odrazit i v kytici. Taktéž je možné do kytice použít látku z šatů, ať už jako mašli, nebo část látky vložit přímo mezi květy. Šaty a kytice pak působí jako velmi pěkný celek. Pokud jste si zvolila šaty v jiném než čistě bílém odstínu, není vhodné volit sněhobílou kytici. Šaty by pak na jejím pozadí mohly působit zašedle.

3. Typ svatebního obřadu

Aby vše navzájem vytvořilo harmonický celek, je potřeba při rozhodování také zvážit, kde se bude Váš obřad odehrávat. Například pro obřad v kostele je dobré volit kytici větší než pro obřad na radnici. Stejně tak by se do kostela příliš nehodila extravagantní vazba. Pokud se chystáte vdávat na vlastní zahradě, je dobré volit jak šaty, tak květinu v ležérnějším stylu.

4. Roční doba

Při volbě kytice je potřeba také brát ohled na roční dobu, ve které se budete vdávat. Vaše vysněná květina totiž zrovna nemusí být k dostání, nebo Vám může přijít její koupě zbytečně draho. Pokud se vdáváte na jaře, nebo ještě v předjaří velmi hezky se hodí například tulipán, pryskyřník, kosatec nebo hyacint. Na přelomu jara a léta můžete zase zvolit romantické pivoňky, vlčí mák nebo hortenzii. Pokud plánujete svatbu na prázdniny nebo září, pak máte možnost vybrat si slunečnici, kopretinu nebo jiřinu. V poslední dekádě roku pak můžete zvolit amaryllis nebo kalu. Celoročními stálicemi jsou naproti tomu růže, chryzantéma, karafiát, frézie, lilie, gerbera a mnohé další. I u nich ale cenu přirozeně ovlivňuje roční období.

Ale co je při výběru té správné kytice úplně nejdůležitější? Aby se příjemně držela v ruce a PŘEDEVŠÍM se Vám líbila.

​Doufám, že moje rady alespoň trochu pomohly.

​Přeji Vám, abyste dobře zvolila a květiny jen podtrhly krásný pocit z Vaší svatby!