Díky za optání, daří se mi dobře! A víte proč? Byla jsem totiž v háji a vám chci doporučit to samé. Možná tam raději rovnou utíkejte!

 

Tak dobrá, už nebudu mlžit. Opravdu jsem se nezbláznila – jen vřele doporučuji procházku do lesů – především těch vlhčích – lužních. A proč je dobré tam vyrazit právě teď na jaře, ještě před tím, než se budou na všech stromech třepotat listy? Protože na zemi najdete poklady – to vám garantuju. Já můžu říct, že mě snad tohle hledání baví víc než sbírat houby!

Moc s návštěvou neotálejte. Teď, ještě než se na stromech objeví listí, je les nejsvětlejší, a tak mají rostliny šanci předvést, co umí. Moc času k tomu nedostanou, protože pupeny na stromech se už pomalu chystají rozpuknout. Proto musíte za hajničkami vyrazit poměrně brzy. Ony jsou nastavené tak, aby jejich vegetační období bylo krátké, takže teď jsou v tom nejlepším.  A slibuji, že je na co koukat! Věřím, že Vás fotky z mého výletu inspirují, nebo aspoň zvednou náladu. Lesy jsou teď v dubnu krásné a člověk v nich zase nabyde pocitu, že je vše při starém a tak, jak má být.

Tak schválně, také jste narazili na podobnou krásu? A která je vaše nejoblíbenější?

les na jaře

Blebule jsou jedny z prvních. A pokud narazíte na celý bledulový lán, náladu to zvedne o 200%!

les na jaře

Jaterník je podobně drobný jako sasanka. Jen tento kvítek má krásnou modrofialovou barvu. Listy jsou většinou schované pod spadaným listím

Plicník je chameleon. Dokáže zároveň kvést fialově i růžově – sen všech holčiček je na světě!

A teď přijde parádička – od tmavě růžové až po světle růžovou. Dominantní hajnička, která také ráda kamarádí s bledulemi a sasankami – pokud na toto společenství narazíte, stejně jako já, je to prostě paráda! A o jakou že jde květinu? Je to Dymnivka!

Ale s Dymnivkou jsme ještě neskončili. Ona totiž vykvétá i v této bílé variantě. V pozadí je přítomný i bílý kvítek sasanky hajní.

Baví vás detektivní činnost a pohled do historie je přesně pro vás? Teď na jaře máte možnost pátrat i v lese. Nabízí se tu velká šance na to, vidět staré zbytky cest, které kdysi krajinou vedly. Než vše zaroste vysokou zelení, najdete tu staré rozvalené kamenné zídky, které rozdělovaly pozemky, nebo tvořily základy domů…a fantazie se může rozjet naplno.A taky nezapomeňte cestou do lesa projít nějakou tu louku…i tam je pokladů víc než dost!

Fialky jsou prostě jaro. Taky vám zvedne náladu, když na ně narazíte?

Zapomněla jsem vyfotit orsej, který je teď také všudypřítomný….tak alespoň jeho listy v podobě podkovy před kamenem.

Petrklíč otvírá jaro. Je to klasika a nenechme ho z krajiny vymizet!

Inspirovala vás tahle jarní procházka? Doufám, že ano. A to jsem úplně zapomněla vyfotit orseje, křivatce, sasanky, sedmikrásky a teď tolik oblíbený medvědí česnek nebo česnáček, který na nás vykoukne za chvíli….tak třeba pokračování příště!

Kochat se a fotit povoleno. Sběr nechte prosím až na ty podzimní houby!