Už delší dobu se pohybuji na Facebooku v několika svatebních skupinách. A protože mám za tu dobu pocit, že se otázky ohledně květin hodně opakují, rozhodla jsem se ty nejčastější sepsat a zároveň na ně i odpovědět. Tady máte první část textu. Tak snad vám tento článek ulehčí květinové svatební plánování. Pojďme tedy na to! 

Kdo všechno dostává květiny? Mají je mít i maminky a svědkyně?
Květiny pro maminky

Květiny pro maminky s pivoňkami 

Moje nejčastější odpověď bude znít  – žádná pevná pravidla nejsou. Je to vždy pouze o vás a vašem rozhodnutí. No a to je přesně odpověď i na tuto otázku. Pokud to chceme vzít ale přeci jen trochu podrobněji, tak prosím; ano, květiny by měly dostat i maminky a svědkyně. Tatínci a svědek korsáž a klidně dejte květinu i babičkám, družičkám nebo speciálním hostům, kterým chcete květinou prostě udělat radost. Jedná se zcela jistě o hezkou formu poděkování za jejich péči, za to, že byli a jsou s námi. Většině žen také květina prostě a jednoduše udělá radost, a pokud máte větší svatbu, kde se neznají všichni navzájem, květina je zároveň dobrým vodítkem k tomu, aby všichni hosté hned poznali ty nejdůležitější osoby na svatbě. Samozřejmě pokud víte, nebo třeba jen tušíte, že váš tatínek nebo nastávající tchán z květiny v klopě nadšený nebude, není potřeba jim ji nutit. Zeptejte se jich a podle toho se zařiďte. Pro ženy, kterým chcete nějakou kytičku dát, ale víte, že budou  potřebovat volné ruce, je vhodnou variantou třeba květinový náramek.

Kolik jste platili za svatební květiny?

Ano, otázka financí je jednou z nejčastějších. To se dá dobře pochopit, ale pokud se tímto způsobem ptáte na veřejném fóru, je potřeba počítat s tím, že odpovědi mohou být často zavádějící. Co totiž jednomu přijde jako dostatečné a je s tím spokojený, může být pro druhého – nebo spíš druhou – naprosté fiasko. Proto kromě ceny je vždy nutné vidět i foto výsledku, vědět, jaký byl rozsah celé objednávky, kdy a kde se svatba konala a odkud je květinářství. Ceny po republice se mohou značně lišit. Pokud se chcete přesvědčit o tom, jak se pohybují ceny Rozkvetlé dílny, sestavila jsem pro vás na stránkách přehledné cenové balíčky. Zároveň zde najdete i odpověď na další žhavou otázku: Je svatební kytice dražší, než ta dárková?

Pivoňková svatba

Pivoňková svatba – set

Neumím si vybrat tu správnou kytici. Hoďte inspiraci.

Ano, takto zní častá prosba na fórech. Chápu, že je potřeba z něčeho vycházet a udělat si určitou představu, ale přesně toto je práce vaší vybrané floristky nebo floristy. To je ta přidaná hodnota, která u dárkové kytice odpadá. A proto se o tuto část plánování nenechte připravit a řešte to společně s vámi vybraným odborníkem. Jak se popasovat s výběrem kytice podrobně píšu na svých stránkách v sekci Jak vybrat květinu. Koukněte tam a pak se hlavně nenechte ochudit o svou konzultaci!

Jaké kytky zvolit na jarní, letní, podzimní nebo zimní svatbu?

I toto je otázka na vašeho floristu. Za sebe doporučuji – nechte si poradit květiny sezónní, třeba i ty, které běžně z květinářství neznáte. Svatební kytice a celá výzdoba si určitě zaslouží nějaký zajímavý a neobvyklý akcent, který není běžnou součástí každé druhé dárkové kytice, ale zároveň bude hezky ladit s roční dobou.

Podzimní svatební kytice boho

Podzimní svatební kytice

Ukažte kytice v modré, červeno-bílé, bílo-zelené,…..

Tahle otázka, nebo spíš žádost je hodně podobná s tou předchozí a objevuje se opravdu hodně často. I proto jsem se při tvorbě stránek rozhodla, že své kytice, které zde prezentuji, roztřídím podle barev. Věřím, že pro vás bude fotogalerie takto praktickým pomocníkem. Ovšem zde vřele doporučuji spolehnout se především na vašeho květinového dodavatele a všechny varianty pěkně v klidu probrat na schůzce. Možná to ani netušíte, ale v každé roční době existuje hodně květin, díky kterým bude možné vytvořit vazbu podle vašeho barevného přání. Osobně nejsem zastáncem barvených živých květů – například modré růže u mě určitě nenajdete. I tyto případy se ale dají řešit – a pokud by náhodou nebyla jiná květinová varianta ve vaší barvě, je možné to řešit barevnou stuhou nebo jinou neživou přízdobou. I podle toho, jak si váš florista bude umět poradit, poznáte, jaké má zkušenosti.  Nebojte se proto ptát!

Jarní svatební kytice

Jarní svatební kytice v bílé

 

Pomohla vám tato první porce dotazů? Doufám, že ano. Pokud ale stále něco chybí, klikněte i na pokračování otázek zde. No a pokud řešíte ještě nějaký jiný květinový problém, napište mi ho do komentáře, ať máme vše pěkně pohromadě!