Jaro, léto, podzim anebo zima? Jaká je podle vás ta nejvhodnější doba na svatbu? Těžká otázka. Třeba vám k rozhodování pomůže vědět, jaké květiny jsou kdy sezónní. Pak můžete jít najisto a předejdete zklamání, že pivoňky v říjnu prostě nejsou dobrý nápad.

Tak jdeme na to. Přejete si ve své kytici tulipány, čemeřice, sasanky nebo pryskyřníky? Pak doporučuji svatbu na přelomu zimy a jara. Zimní svatby musí počítat s dovozem. Od dubna pak můžu tyhle květiny pro nevěsty shánět i u českých pěstitelů.

Jarní svatební květiny

Jarní svatební květiny

Jsou vaším snem konvalinky, pivoňky, hrachory nebo máky? Pak svatbu plánujte nejdřív v květnu a ideálně v červnu.

Květy začínajícího léta

Květy začínajícího léta

Chcete kytici rozpustile lučně zahradní a barevnou? Pak nesmí chybět letničky. Jejich sezóna je zjednodušeně od července až do prvních mrazů. O jaké květiny jde? Třeba hlaváče, krásenky, laskavce, slaměnky, cínie, slunečnice a hromada dalších. Zajímavou nabídku neokoukaných letniček mohou nabídnout i naši čeští pěstitelé. I já sama je mám v pěstitelském repertoáru a snažím se pracovat na rozšíření nabídky každým rokem.

Náruč plná květin

Letní svatební kytice

Během druhé poloviny prázdnin přichází doba jiřin. Nepřeberné množství barev a tvarů je úžasné do svatební výzdoby. Takže pokud budete koncem prázdnin litovat, že pivoňky už nejsou, tak právě jiřiny jsou dokonalá náhrada.

S podzimem přicházejí kromě jiřin do hry také plody – například ty šípkové nebo klidně i břečťanové. Ideální výzdobou stolů jsou vřesy nebo chryzantémy.

Podzimní svatební kytice

Podzimní svatební kytice

A máme tu zimu – ve velkoobchodech už během zimy můžete počítat s jarními cibulovinami. A pak je tu celá řada květin, která je dostupná celoročně. Které to jsou? Určitě růže, karafiát, chryzantéma, frézie, gerbera. I u nich je ale dobré ověřit sezónnost, protože mimo ni jsou ceny přirozeně vyšší a kvalita kolísavá.

Celoroční svatební kytice

Celoroční svatební kytice

Tak co? Necháte si termín svatby nadiktovat sezónností květin? Určitě nemusíte plánovat ve vleku květin, ovšem vřele doporučuji vybírat květiny sezónní. Vaše výzdoba bude totiž pak na fotkách rozhodně autentičtější a skvěle sladěná s okolím a i rozpočet za květinovou výzdobu bude rozumnější.

Chcete víc květinových tipů a fotografií? Pak koukněte na mé stránky do sekce svatební.

Přeji krásný rok plný květin.