Když se sejdu s nevěstou a plánujeme spolu svatební výzdobu, ukazuju jí různé varianty kytic. Fotografií své práce mám za těch deset let víc než dost – ty jsou pro nás odrazovým můstkem. Aby bylo vše ale jednoduše uchopitelné, vytvořila jsem názvosloví, ze kterého vypluly na povrch tři typy kytic, které vážu. Jakmile si totiž tohle ujasníme, můžeme ladit barvy, druhy květin a poměr květin a zeleně v kytici.

Jaké typy kytic teda moje ruce vážou?

 

Svatební kytice s jiřinami v bílé

Kompaktní svatební kytice s jiřinami v bílé.

Kompaktní kulatá kytice – jde o kytici, které se hodí k elegantní uhlazené svatbě a hladkým splývavým šatům. Troufnu si říct, že dříve válcovala ostatní typy svatebních kytic. V poslední době už je – aspoň u mých nevěst – na ústupu. Myslím teď takové ty úplně hladké polokoule. Pracovně jim říkám „lízátka“. Abych se přiznala – i do nich se snažím (po dohodě s nevěstou) dát trochu pohybu – třeba přidáním malého množství zeleně, která tento tvar zjemní, nebo kombinací menších květů, které se sice doplňují, ale svou texturou nevytváří jednolitou polokouli. Pokud nad takovou uvažujete, je dobré volit střední a větší květy – ideální jsou pivoňky, velkokvěté růže – však říkám, prostě klasika. Z mé dílny tenhle typ kytice může vypadat třeba jako na obrázku.

Svatební kytice s jiřinami v bílo růžové

Svatební kytice s jiřinami
v bílo růžové kompaktní, ale střapatá

Kompaktní, ale mírně střapatá – tenhle typ je ten nejčastější, který si moje nevěsty žádají. Základ je sice kompaktní, ale rozstřelíme ho vždy nějakými květy, které jsou svou stavbou rostlé do výšky. Stejnou funkci plní taky zeleň. Poměr květů a zeleně v kytici taky řešíme. To už je často otázkou vkusu nevěst. Někde je zeleně víc, někde méně. Celkově je ale možné říct, že květiny v těchto kyticích nad zelení převažují. A jak tedy tyhle kytice u mě vypadají? Může to být mix velkých, středních i drobných květů – to už pak záleží na šatech nevěsty a dalším ladění. Obecně se dá říct, že tenhle typ se hodí na svatbu na úřad i na farmě. Možná právě proto, že nejčastěji chystám svatby v různých svatebních stodolách a farmách, tenhle typ je u mě ten nejčastější. Prostě se tam hodí.

Boho svatební kytice pro zimní a jarní nevěstu

Boho svatební kytice se sasankami, pryskyřníky a sukulenty

Střapatá kytice v boho stylu – tyhle kytice jsou divoké, velké a větší a často s převahou zeleně. Je to styl, který vás oslovuje? Počítejte s tím, že tyhle kytici jsou díky své velikosti i těžší. Mohou být ale zatraceně fotogenické, pokud jsou tvarově dobře uvázané. Já je většinou dělám pro nevěsty, které mají svatbu v přírodě  – často na horách. Vypadají efektně i v zimních svatbách.  A není potřeba používat jako zeleň jen eukalyptus. Hodí se do nich i naše domácí zeleň – dokáže parádně vyladit sezónnost kytice – na jaře čerstvě napučené větvičky, v létě klidně hlošina, na podzim barvící se listí a v zimě se nebojte jehličí – je to efektní a ladící s okolní krajinou. Věřte, anebo koukněte na fotky. A jaký tvar kytice je nejbližší vám? Pokud nevíte, vše vyladíme společně při předsvatební schůzce. Příprava je důležitá! Tak ji nepodceňte a napište mi svůj termín svatby, ať můžeme začít plánovat. A pokud potřebujete víc inspirace a tipů, koukněte do sekce Svatební květiny  a taky na další svatební články na blogu. Spoustu inspirace najdete i na mém FB a Insta. Už teď se na vás moc těším.