Je únor a mně se nějak zastesklo po sluníčku, létu a dovolené. Kam pojedeme tento rok, není úplně jasné, ale pokud se vy chystáte do Itálie, tak vás možná tohle moje vzpomínání trochu inspiruje. Viděli jsme toho během dovolené hodně, ale místo, o kterém vám chci teď chvíli vyprávět, patří jednoznačně i do Rozkvetlé dílny.

Ano, jedná se i o rostliny. Přesněji řečeno – jde o umělecké instalace umístěné do prostor italských Alp. A je vážně super!

 

 

Arte Sella se nachází v Severní Itálii, asi 35 km od Tridentu (Trento). Cesta na místo je klikatá, ale v pohodě sjízdná a vyvede vás do prostředí krásných alpských luk, kam landart tohoto stylu prostě skvěle zapadne.

První umělecká díla zde začala vznikat už v osmdesátých letech a byla soustředěna kolem vily Strobele. Tu jsme my nenavštívili. Vyrazili jsme po silnici ještě o kus výš a prošli si dnes hlavní tak akorát velkou část na procházku s dětmi. Jedná se o ideální výlet na půlden. My měli štěstí na super počasí a i děti byly nadšené.

Díla a prostor, který je obklopuje, dokonale ladí. Často nutí návštěvníka přemýšlet, jaký materiál kde byl použit a jaké má asi dílo vyznění třeba při dešti. Skvělá je také impozantnost většiny děl – procházíte mezi nimi jak velmi chytře postavenými kulisami chrámů, které působí jako vnořené do krajiny. Jinde zas pohledu dominují. Snad u každé druhé instalace jsem si říkala – dokonalé oddací místo na svatbu. Bez jediné nutnosti cokoli dozdobovat. Jinde je potřeba být zas dobrým pozorovatelem, protože některé kousky jsou jakoby prvoplánově skryty a vynoří se až po pohledu z toho správného úhlu, nebo pokud je člověk opravdu pozorným divákem.

Rozhodně tohle místo doporučuji navštívit, pokud budete mít cestu kolem. Je to skvělá procházka plná zajímavých a úžasných děl. A krajina kolem to prostě ještě o kousek víc povýší. Jo, a děti se tam můžou pořádně vyběhat a vzhledem k velikosti instalací se nemusíte bát, že by něco zničily. Prostě ideální muzeum v přírodě. Kultura i čerstvý vzduch v jednom – to není k zahození, co myslíte?

A pokud vás to až příliš unaví, tak si můžete v zahradní restauraci pod lískovým loubím objednat třeba cappuccino!

Byli jste už v Arte Sella, nebo se po přečtení článku na místo chystáte? Napište mi, jak se vám tam líbilo. Nebo jste snad navštívili podobný Landart, ale někde jinde? Podělte se!

Vaše Rozkvetlá dílna